Hipnoterapia. Co powinieneś wiedzieć?

Czym właściwie jest hipnoterapia?

Hipnoterapia to metoda psychoterapeutyczna oparta na wykorzystaniu transu i hipnozy. Ma ona bardzo szeroki wachlarz zastosowań: od leczenia zaburzeń psychicznych po kształtowanie pozytywnych cech osobowości.

Czym jest hipnoza?

Hipnoza jest stanem,  w którym umysł staje się bardziej podatny na różnego rodzaju sugestie.

Hipnoza daje dostęp do tych  zasobów ludzkiego umysłu, które są  ukryte w normalnym stanie świadomości. Daje nam dostęp do naszej podświadomości.

Czym jest podświadomość?

Podświadomość to struktura w umyśle, w której przechowywane są te treści, których sobie nie uświadamiamy, do których nie mamy pełnego dostępu i których  nie kontrolujemy. Treści te jednak przez cały czas wpływają na nasze zachowania, ponieważ podświadomość działa nierozerwalnie ze świadomością. Takimi treściami są przykre wspomnienia, przekazywane nam przekonania na temat świata i innych ludzi, ukryte kompleksy, wyparte emocje itp.:

Jak działa hipnoza ?

Hipnoza otwiera  świat  podświadomości.  Terapeuta wraz z pacjentem mogą zajrzeć do tego świata i przy pomocy odpowiednich technik skutecznie go przekształcić. Podczas hipnozy terapeuta używa języka podświadomości, który opiera się na symbolach, obrazach,  metaforach oraz pozytywnych afirmacjach, które  maja na celu pobudzenie umysłu do dokonania zmiany. W hipnozie można też przywołać te wspomnienia,  które mają znaczący wpływ na nasze teraźniejsze życie, po czym można  ten wpływ  osłabić lub wzmocnić. Tym samym  zmienić postrzeganie własnej przeszłości, która przecież składa się z subiektywnie wybranych przez nas wycinków  naszego życia. Przy pomocy pozytywnych wizualizacji można zaprogramować swój umysł aby dążył do określonego przez nas celu. Można usunąć nawykowe zachowania lub przekształcić je w inne bardziej pożądane.  Dzięki hipnozie wreszcie może dojść do bezpośredniej komunikacji między świadomością a podświadomością, co jest bardzo ważne w procesie terapeutycznym.

Dlaczego warto wybrać hipnoterapię?

Na efekty klasycznej terapii trzeba czekać wiele miesięcy a nawet lat.  Dzieje się tak dlatego, iż terapeuta dysponuje technikami oddziaływającymi głównie na świadomy umysł pacjenta i poprzez świadomość próbuje wpłynąć na nieświadomość. Z doświadczenia wiem, iż jest to  proces trudny i często skazany na porażkę.

W hipnoterapii  techniki terapeutyczne skupione są  na bezpośredniej pracy z podświadomością. Podczas poszczególnych sesji  przekształca się, usuwa lub zastępuje innymi, nieprawidłowe  mechanizmy działające w podświadomości, a  świadomy umysł jedynie to obserwuje. Często bywa tak iż świadome zrozumienie źródła lub przyczyny problemu nie jest konieczne do usunięcia problemu. Dlatego hipnoterapia jest działa tak szybko i skutecznie.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Ludzki umysł to bardzo złożona i zarazem delikatna struktura. Hipnoza zaś, to bardzo mocne narzędzie, które może zdziałać wiele dobrego, ale też i złego jeżeli zostanie nieprawidłowo użyte. Dlatego należy pamiętać iż hipnoterapia, tak jak każdy inny rodzaj psychoterapii, wymaga nie tylko przeszkolenia w zakresie hipnozy, ale też znajomości psychologicznego podłoża problemów, wiedzy o poszczególnych zaburzeniach psychologicznych oraz wiedzy z zakresu mechanizmów działania ludzkiego umysłu.

 

Czy osoba zahipnotyzowana ma zachowaną świadomość?

Tak. Podczas seansów hipnotycznych świadomość jest w pełni zachowana. Osoba zahipnotyzowana wie gdzie się znajduje i co się z nią dzieje, a po wybudzeniu wszystko pamięta.

Czy każdego można zahipnotyzować?

Tak.  Jednak są osoby szybciej wchodzące w trans i takie, które potrzebują na to więcej czasu.

Czy osobę zahipnotyzowaną można zmusić do zrobienia czegoś czego nie chce zrobić?

Osoba zahipnotyzowana nie zrobi nic, czego nie zaakceptowałaby w zwykłym stanie świadomości. W trans wchodzi się z własnego wyboru i zawsze można z niego wyjść. Terapeuta nie jest w stanie zmusić kogoś do złamania własnych zasad czy przyjętych wzorców zachowań.

Czy hipnoza działa na każdego?

Sugestie hipnotyczne nie działają jednakowo na każdą osobę. Niektóre osoby ulegają jej szybciej niż inne. Wiele zależy od nastawienia, oczekiwań, a także podłoża problemu i otwartości na pracę z nim.

Jak wygląda sesja?

Standardowa sesja hipnoterapeutyczna trwa około 1 godziny. Na taką sesję składa się rozmowa, oraz  hipnoza.

Podczas pierwszych  sesji rozmowa zajmuję większość czasu. Należy określić problem, cel terapii, podać trochę informacji o sobie. Ważne jest aby starać się nie zatajać ważnych informacji o sobie, szczególnie kiedy terapeuta o nie pyta, gdyż może to utrudnić i wydłużyć pracę. Potem przeprowadzana jest sesja relaksacyjno-hipnotyczna, w celu oceny łatwości wchodzenia w trans, oswojenia się z sytuacją, zwiększenia poczucia bezpieczeństwa klienta.

Kolejne sesje skupiają się na ocenie efektywności terapii, oraz sesjach hipnozy.

Sesje terapeutyczne powinny odbywać się co najmniej raz w tygodniu i nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Ile spotkań wystarczy aby rozwiązać problem?

Jest to sprawa bardzo indywidualna. W niektórych przypadkach efekty widoczne są już po jednej do trzech sesji. Tak dzieje się np. w przypadku nałogów lub odchudzania. Czasem jednak wymagana jest dłuższa praca terapeutyczna w skupiająca się na relacjach z osobami ważnymi, pracą nad dzieciństwem, przekonaniami.